Ugrás a tartalomhoz

Sobor Antal életműve

Sobor Antal (1933-2010) mint író, festőművész és pedagógus nemcsak a magyar irodalom, hanem a székesfehérvári, a Fejér vármegyei és a magyar kulturális élet meghatározó alakja volt. Életének és munkásságának egyedi jellemzői közé tartozik szoros kapcsolata Székesfehérvárral és Fejér vármegyével. Életművében és közéleti tevékenységében meghatározó szerepet játszott a nemzeti identitás, a hagyományok ápolása, valamint a történelmi és kulturális örökség megőrzése, így munkássága nemcsak irodalmi érték, hanem helytörténeti ismereteket is átadott az olvasóknak. Naplófeljegyzései és történelmi regényei ma is frissek és relevánsak, mivel érdeklődést keltenek az olvasókban a közelmúlt eseményei és a történelem iránt, valamint segítenek a múlt megértésében és értékelésében.

Pedagógusként is kiemelkedő volt. Elhivatottsága, közvetlen és  kedves személyisége hosszú ideig él tovább tanítványai és a Vasvári Pál Gimnázium közösségének emlékezetében. Nemcsak szakmai tudásával és elkötelezettségével, hanem emberi példamutatásával is inspirálta a diákokat.

A Perelj, Uram! című kisregényéből színdarab is készült a székesfehérvári Vörösmarty Színházban, illetve Szikora János rendezésében történelmi filmet is forgattak belőle Ítélet és kegyelem címmel. 

Festőművészként is jelentős értéket hagyott maga után. Festményei nemcsak művészeti értékek, hanem kulturális emlékek is egyben. ezek a képek hozzájárultak a magyar kultúra gazdagításához és megőrzéséhe. 

Munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták.