Ugrás a tartalomhoz

Tisztelet a Hősöknek!

Tisztelet a Hősöknek!

Koszorúzással és ünnepi előadással tisztelgett Székesfehérvár és Fejér vármegye az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt. A Szent István-székesegyház oldalán lévő emlékkeresztnél néma koszorúzással kezdődött az ünnep, majd a hagyományokhoz hűen idén is fiatalok idézték meg a sorsfordító napokat.

Csendes megemlékezéssel kezdődött az ünnepi események sora október 23-án Székesfehérváron: a Szent István-székesegyház oldalán lévő ’56-os emlékkeresztnél néma koszorúzással tisztelegtek a város és a vármegye önkormányzatainak képviselői. 

Az emlékezés virágait közösen helyezte el Vargha Tamás országgyűlési képviselő, miniszterhelyettes, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke és dr. Tanárki Gábor, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal főispánja. Koszorút helyezett el a Magyar Honvédség, valamint a nemzetközi katonai szervezetek képviselői, a katasztrófa- és rendvédelmi szervek vezetői, a történelmi egyházak, a politikai pártok, valamint a civil szervezetek képviselői.

A néma főhajtást követően a résztvevők átvonultak a Városház térre és csatlakoztak az emlékezőkhöz. 

Az ünnepi műsorban idén a Szabad Színház Vasvári csoportja idézte meg a forradalom és szabadságharc eseményeit. Urbán Péter „Az utolsó őrség” című drámája a Corvin közi forradalmárok történetét dolgozta fel Pongrátz Gergely, a Corvin közi felkelőcsoport második és utolsó főparancsnokának visszaemlékezései és az 1956-os forradalom egyéb történelmi dokumentumai alapján. 

A halált is megvető, a kristálytiszta remény által tüzelt bátorság évfordulója ez a nap, azé a bátorságé, ami leginkább a fiatalok szívében lakozik, nem is csoda tehát, hogy ezt a bátorságot csakis a ma fiataljai, fehérvári fiataljai tudják a színpadon életre kelteni – e gondolatokkal mondott köszönetet az alkotóknak a város polgármestere a méltó műsorért. 

Dr. Cser-Palkovics András ünnepi beszédében kiemelte: „Az ember, különösen a döntéshozó előszeretettel keres párhuzamokat és analógiákat a történelemben, ennek oka egyszerű: amikor a láthatatlan jövőről kell döntenünk, akkor minden kapaszkodó jól jön. A jövő formálásából azonban semmilyen okoskodás nem fog biztonsági játékot csinálni, ahhoz sokkal inkább az kell, amit 1956-ban mutattak az ország fiataljai. Bátorság, határozottság és az a tudat, hogy valami náluk nagyobbnak a részesei.„

„Az idő Isten kezében van, és az idő az igazság szövetségese.” – Mindszenty József hercegprímás gondolatával kezdte szónoklatát a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke. 

Dr. Molnár Krisztián beszédében megemlékezett a fehérvári és vármegyei hősökről, Keszei Istvánról és Tabódy Istvánról. „Az 1956-os bátor fiatalok évtizedekre átívelő döntése és vállalása utat mutat a mára vonatkozóan is arra, hogy nekünk a szabadság nem menekülés önmagunk elől, hanem éppen ellenkezőleg: a szabadság megérkezés, hazatalálás és nem utolsó sorban vállalása önmagunknak, az értékeinknek, vállaljuk, hogy magyarnak születtünk, hogy kereszténynek születtünk." Emelte ki a vármegyei közgyűlés elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad megfeledkezni arról sem, „hogy szomszédunkban lassan 3 éve pusztító háború dúl, a helyzet napról napra rosszabb, a harmadik világháború, egy atomháború veszélye soha nem volt akkora, mint napjainkban. Óriási erők akarnak bennünket belenyomni egy mások által folytatott háborúba, de mi kitartunk a magyar válasz mellett! A háborúra a magyar válasz a béke, az azonnali, feltétel nélküli tűzszünet és béketárgyalások.” 

(forrás: okkfehervar.hu)